Pronet joins Asseco SEEOn November 18th 2009, in the premises of Kosovo Chamber of Commerce in Prishtina, the company Asseco South Eastern Europe held a press conference presenting their position in the ICT market of Southeast Europe and announced investment in Kosovo.

With acquiring ownership stakes in companies in South Eastern Europe, Asseco SEE started consolidation of regional ICT market in the domain of core banking software, e-business solutions, customized applications for telecom, public sector and state administration, as well as system integration services.

Kosovo based company Pronet is the newest member to join Asseco SEE. Pronet is the leading IT company in Kosovo with significant presence in the Albanian IT market. Pronet specializes in development, deployment and integration of information systems for banks, government institutions, telecoms and other business organizations. Pronet currently employs about 90 people full-time.

Asseco SEE employs over 900 professionals and attracted investment of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) in the amount of 15 million Euros. In that way, EBRD has become shareholder with 10.2%. Also, the EBRD has approved a six-year loan for the company in the amount of 7 million Euros.

On 28th October 2009, shares of Asseco South Eastern Europe (Asseco SEE) have been, for the first time, quoted on the Warsaw's stock exchange. Through a public offering dedicated to qualified investors, selling 2.1 million shares, the Company raised more than 6 million Euros.

In aggregate, Asseco SEE raised funds in the amount of 28 mln EUR that will be used for growth and further acquisitions in SEE region.
Pronet i bashkohet grupit Asseco SEE


Nė hapsirat e Odės Ekonomike tė Kosovės, mė 18 Nėntor 2009, u mbajt konferencė pėr media ku kompania Asseco South Eastern Europe prezentoi planet afariste pėr regjionin e Evropės Jug-Lindore nė fushėn e teknologjisė sė informacionit dhe komunikimeve (TIK) si dhe i bėri publike investimet nė Kosovė.

Duke hyrė nė strukturėn e pronėsisė sė njė numri tė kompanive nė Evropėn Jug-Lindore, Asseco SEE filloi me konsolidimin e tregut regjional tė TIK nė fushėn e zgjidhjeve softverike dhe shėrbimeve tė integrimit tė sistemeve pėr banka, zgjidhjeve tė e-biznesit, aplikacioneve tė dedikuara pėr telekom, pėr sektorin publik dhe pėr administratėn shtetėrore.

Kompania kosovare Pronet ėshtė anėtari mė i ri qė i bashkohet grupit Asseco SEE. Pronet ėshtė kompani lidere e TI-sė nė Kosovė dhe me prezencė tė rėndėsishme edhe nė tregun e TI tė Shqipėrisė. Pronet specializon nė zhvillimin, implementimin dhe integrimin e zgjidhjeve tė teknologjisė sė informacionit pėr banka, institucione qeveritare, telekom dhe organizata tjera biznesi. Aktualisht, Pronet punėson rreth 90 veta me orar tė plotė pune.

Asseco SEE punėson mbi 900 profesionistė si dhe ka tėrhequr njė investim tė Bankės Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim - BERZH (EBRD) nė vlerė prej 15 milion Euro. Nė kėtė mėnyrė, EBRD ėshtė bėrė akcionar me 10.2% tė pronėsisė. Gjithashtu, EBRD ka aprovuar edhe njė hua gjashtė-vjeēare pėr kompaninė nė lartėsi prej 7 milion Eurove.

Mė 28 Tetor 2009, pėr herė tė parė, akcionet e Asseco SEE janė listuar nė bursėn e Varshavės ne Poloni. Duke shitur 2.1 milion akcione pėrmes ofertės publike pėr njė numėr tė investitorėve tė kualifikuar, kompania ka siguruar edhe kapital shtesė prej 6 milion Eurove.

Nė total, Asseco SEE ka siguruar fonde shtesė prej 28 milion Euro qė do tė pėrdoren pėr rritje dhe zgjerim tė mėtejshėm nė regjionin e Evropės Jug-Lindore.
continue to / vazhdoni nė
www.asseco-see.com